Hoppa till sidans innehåll

TTEXtalangen


2019-2020
Stockholms Bordtennisförbund genomför  TTEX.se Talangen, som är en ungdomstävling för nybörjare i åldrarna 6 till 11 år. En utmärkt tävling för alla intresserade pingisspelare.
  

Heat 1, 15 december
 - Anmälan senast 2 dec  
 - Program klart 5 dec
 - Resultat, de två främsta från varje grupp är klara för slutspel 7-8 mars.
    Övriga har chansen på nytt vid heat 2 o 3. Ny anmälan behövs
 

Heat 2, 18 januari
 - Anmälan senast 6 jan,
 - Program klart 8 jan
 - Resultat  de två främsta från varje grupp är klara för slutspel 7-8 mars.
    Övriga har chansen på nytt vid heat 3. Ny anmälan behövs

Heat 3, 16 februari
 - Amälan senast 3 feb
 - Program klart 6 feb

Finalhelg 7-8 mars
 - Program klart 27 feb

kvalificerade efter heat 1 och 2

Boo KFUM, Gabriela Aaltonen
Boo KFUM, Jack Wahlbom
Boo KFUM, Oscar Victor
Boo KFUM, Sebastian Wahlbom
Ekerö IK, David Sällström Höglund
Ekerö IK, Fride Gårder
Ekerö IK, Vidar Daniels
Hammarby IF BTF, Erik Stjernqvist
Hammarby IF BTF, Lo Ah-King
Huddinge BTK, Liam Nilsson 
IFK Lidingö BTK, Adrian Hevreng
IFK Lidingö BTK, Alex Ejendal
IFK Lidingö BTK, Aliyu Abdullahi
IFK Lidingö BTK, August Bröms
IFK Lidingö BTK, Axel Cronstedt
IFK Lidingö BTK, Dolph Greko
IFK Lidingö BTK, Filip Arosell
IFK Lidingö BTK, James Kiely
IFK Lidingö BTK, Joel Brandelius
IFK Lidingö BTK, Joel Kotschack
IFK Lidingö BTK, Kristian Hansen
IFK Lidingö BTK, Leo Arosell
IFK Lidingö BTK, Leon Greko
IFK Lidingö BTK, Leon Ångman
IFK Lidingö BTK, Lukas Roswall Ekander
IFK Lidingö BTK, Simon Lundgren
IFK Lidingö BTK, Sultan Sultonova
IFK Lidingö BTK, Theodor Almkvist
IFK Täby BTK, Adrian Moreno
IFK Täby BTK, Albert Askensen
IFK Täby BTK, Edward Hammarberg
IFK Täby BTK, Frank Yang
IFK Täby BTK, Hannah Dittlau
IFK Täby BTK, Hugo Appelblad Christensen
IFK Täby BTK, Sebastian Larsson
IFK Österåkers BTK, Arvin Schulz
IFK Österåkers BTK, Beppe Gjörser Jacobsson
IFK Österåkers BTK, Emil Kaminski
IFK Österåkers BTK, Helmer Lindberg Schröder
IFK Österåkers BTK, Leon Pihlcrantz
IFK Österåkers BTK, Milo Nymann
IFK Österåkers BTK, Olle Johnsson Schön
Ingarö IF, Ludvig Fabricius
Järfälla BTF, Arvid Franzén
Järfälla BTF, Filip Ekbäck
KFUM Stocksund, Henry Dorph
Norrtulls SK, Alexander Pelles
Norrtulls SK, Edith Mattisson Pernikliski
Norrtulls SK, Fred Strassburg
Norrtulls SK, Leon Eckerström
Norrtulls SK, Melker Johansson
Norrtulls SK, Nicholas Mir-Heidari
Norrtulls SK, Sebastian Nordenswan
Norrtulls SK, Willem Wirström
Rotebro BTK, Angelina Bebawy
Rotebro BTK, Edvard Brandt
Rotebro BTK, Erik Holkedahl
Rotebro BTK, Gabriel Gileus
Rotebro BTK, Oscar Bolander
Rotebro BTK, Samuel Bolander
Rotebro BTK, Sigge Dahlin
Rotebro BTK, Sixten Fornhem
Rotebro BTK, Vincent Bigander
Solna BTK, Adam Catovic
Solna BTK, Alexander Ovod
Solna BTK, Alfons Schönthal
Solna BTK, Alvar Strand
Solna BTK, August von Arnold
Solna BTK, Edward Fransson
Solna BTK, Emir Kocak
Solna BTK, Göran Olsson
Solna BTK, Kaveh Jan Ackrame
Solna BTK, Mark Ovod
Solna BTK, Måns Nordman
Solna BTK, Oliver Poska
Solna BTK, Rufus Nordman
Solna BTK, Teodor Milonjic
Solna BTK, Theo Meijer
Solna BTK, Yurui Jiang
Spårvägens BTK, Anton Chaitas
Spårvägens BTK, Ariel Krantz
Spårvägens BTK, Benjamin Hasselqvist
Spårvägens BTK, Dante Kernell
Spårvägens BTK, Dennis Dahlfors
Spårvägens BTK, Desmond Ekman Matamoros
Spårvägens BTK, Edvard Andersson
Spårvägens BTK, Emanuel Ödebrink
Spårvägens BTK, Fabian Bengtsson
Spårvägens BTK, Felix Enebrink
Spårvägens BTK, Frank Olsson
Spårvägens BTK, Ida Holmeros
Spårvägens BTK, Ivan Svedlund
Spårvägens BTK, Jack Röhr
Spårvägens BTK, Leonel Fuentes Berlin
Spårvägens BTK, Liam Teng Li
Spårvägens BTK, Linus Barrefelt Modenius
Spårvägens BTK, Lo Lundevall Tjärdahl
Spårvägens BTK, Lucas Edvinsson
Spårvägens BTK, Lucas Forsberg
Spårvägens BTK, Max Lundblad
Spårvägens BTK, Mille Högqvist
Spårvägens BTK, Oliver Van Egeraat
Spårvägens BTK, Oscar Werne
Spårvägens BTK, Osvald Tinnsten
Spårvägens BTK, Philip Zhu
Spårvägens BTK, Ruben Hjertman
Spårvägens BTK, Sacha Ström
Spårvägens BTK, Sebastian Larsson
Spårvägens BTK, Sebastian Nylander
Spårvägens BTK, Simon Fredriksson
Spårvägens BTK, Simon Karlsson Englund
Spårvägens BTK, Vidar Hedman Nordenberg
Spårvägens BTK, Vilgot Frennesson
Spårvägens BTK, William Zhu
Spårvägens BTK, Vincent Ehn
Spårvägens BTK, Vincent Lundqvist
Spårvägens BTK, Vincent Mathiasen
Sundbybergs IK, Isaac Eriksson
Sundbybergs IK, Ludwig Eklöf Ivarsson
Tibble-Kungsängen BTK, Matteo Falker
Tibble-Kungsängen BTK, Viktor Liu
Tullinge TP BTK, Adam Skoglund 
Tullinge TP BTK, Alexander Sundell 
Tullinge TP BTK, Bille Hultman-Boye
Tullinge TP BTK, Daniel Chabo
Tullinge TP BTK, Erik Sivars
Tullinge TP BTK, Freja Caro
Tullinge TP BTK, Gabriel Apopei 
Tullinge TP BTK, Lucas Malki 
Tullinge TP BTK, Luka Stamenkovic 
Tullinge TP BTK, Oliver Bergfoth 
Tullinge TP BTK, Olle Gustafsson
Tullinge TP BTK, Olle Källback
Tullinge TP BTK, William. D Schildtauer
Tullinge TP BTK, Yacob Touma 
Tyresö BTK, Benjamin Moreau
Tyresö BTK, Emil Ljungheimer
Tyresö BTK, Ludvig Sandblom
Upplands Väsby BTK, Charlie Scherman
Upplands Väsby BTK, Juni Kinell
Upplands Väsby BTK, Leopold Kinell
Ängby SK, Albin Ingeström
Ängby SK, Albin Printz
Ängby SK, Axel Höij
Ängby SK, Elias Patjas
Ängby SK, Elis Hofling
Ängby SK, Elliott Troske
Ängby SK, Elmer Furustig
Ängby SK, Emil Gjörling
Ängby SK, Filip Sjöberg
Ängby SK, Hilbert Nilsson
Ängby SK, Hugo Jobs
Ängby SK, John Granström
Ängby SK, Julian Nilsson
Ängby SK, Lilly Swartling
Ängby SK, Maya Alsterlind
Ängby SK, Melker Lindström
Ängby SK, Noah Karlström
Ängby SK, Olle Ståhl
Ängby SK, Ramila Momeni
Ängby SK, Simon Klerstad

 

 

 

Resultat 2018-19

 

 - Resultat Pojkar 2007-2010 poolspel

 

 - Resultat Pojkar 2007-2010 placeringspooler

 

 - Slutsegrare i samtliga klasser

 

 

 

 

Heat 1, 16 december

 - Resultat, heat 1

  
Heat 2, 19 januari


 - Resultat, heat 2

  
Heat 3, 16 februari

 - Resultat, heat 3

Finalhelg 9-10 mars 

Brännkyrkahellen

 - Resultat Pojkar 2007-2010 poolspel

 - Resultat Pojkar 2007-2010 placeringspooler

 - Slutsegrare i samtliga klasser

 

 

                              Flickor 2007
1. Nathalie Freij 2. Ella Forsberg 3 Anna Ådori och Tilda Edberg

                                                   Flickor 2008
1. Ramila Momeni 2. Edith Matisson Pernikliski 3. Frida Swartling och Lilly Swaetling

 

                                                 Pojkar 2011
1. Rufus Nordman 2. Alfons Schönthal  3. Albert Askensen och Beppe Gjöser Jacobsson

 

                                              Pojkar 2010
1. Benjamin Moreau 2. Simon Karlsson Englund 3. Svante Harnesk och Albert Laulalainen 

 

                                                       Pojkar 2009
1. Adam Wallin 2. Emil Görling 3. Max Englund och Jacob Sträm 

 

                                Pojkar 2008
1. Bharath Madhu Chandra 2. Elmer Furustig 3. Olle Ståhl och Samuel Ullberg 

 

                                                   Pojkar 2007
1. Peter Alestedt 2. Vidar Gustavsson 3. Vincent Kupias och Max Karlsson

 

Vi saknar bilder på övriga klasser.
Sänd gärna in bilder om ni var på plats med kameran.
Till This is a mailto link

 

 

 

 

 

 -------------------------------------------------

Förra säsongens resultat  

 

Resultat 2018  pojkar 2006-09

Resultat Flickor

Resultat Pojkar 06-07 (poolspel samt placeringsmatcher)

Resultat Pojkar 08-10 (poolspel samt placeringsmatcher)

Prispall
Flickor 2006/07, segrare Amelia Gunnarsson, Ängby SK

 

Pojkar 2007, segrare Peter Alestedt, IFK Täby

 

Pojkar 2006, segrare Elias Sjögren, Ängby SK

 

 

Pojkar 2008, segrare Bharath Madhu Chandra, Tullinge TP BTK

 

Pojkar 2009, segrare Adam Wallin, IFK Täby

 

Pojkar 2010, segrare Benjamin Moreau, Tyresö BTK

Vi saknar bilder på öviga klasser.
Sänd gärna in bilder om ni var på plats med kameran.
Till This is a mailto link

 

 

2016/17

Resultat heat 1

Resultat heat 2

Resultat heat 3

Uppdaterad: 13 MAR 2018 14:40 Skribent: Thomas Axelsson

planassist_liten

börjaspelapingis190x90

 

 

b3an-logga90x90 bastafyran90x90

 

 

Våra samarbetspartners

 

ttex190x76

stiga190x46

stigafacebook190x80

 

 

 

 

 

sporrong190x105

Postadress:
Stockholms Bordtennisförbund
Mejerivägen 4
117 43 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0841022490, 0841022491
Fax: 0812451556
E-post: This is a mailto link